Proje Hakkında

PROJE ÖZETİ

Başarıyla tamamlanan ilk projemiz sürecince edinilen kazanım ve tecrübeler; TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamındaki çalışmaların bireyler ve kurumlar için önemini göstermiştir. İlk projenin olumlu çıktıları, projenin devamını hazırlamaya olan istek ve motivasyonunu artırmıştır. Doğayı Keşfet, Fark Et, Koru-2 isimli projemiz, biyolojik çeşitlilik temelli bir doğa ve bilim projesidir.  Yeryüzündeki yaşamın biyolojik çeşitliliği, insanoğlunun varlığının temelidir. Biyoçeşitliliğin insanoğlu ve ülkemiz için öneminden ve bölgemizin biyoçeşitlilik zenginliklerinden hareketle, projemizin amacı, Balıkesir ilinde öğrenim gören 25 öğrencinin biyoçeşitlilik temelli disiplinler arası bir doğa eğitimi almasıdır.

Projenin uygulama alanları olarak seçilen Kapıdağ Yarımadası, Erdek Körfezi, Kuş Cenneti, Kocaçay Deltası Sulak Alanları ve Karacabey Longoz Ormanları biyoçeşitlilik açısından zengin yaşam alanlarıdır.  Bu alanlardaki orman vejetasyonu, yabani hayat, sulak alan, deniz kıyısal alanı, flora ve fauna gibi farklı ekosistem türlerinin yerinde gözlemlenerek öğrenilmesinin bütüncül bir doğa eğitimine imkân sunacaktır.  Katılımcıların doğanın işleyiş sistemi hakkında bilimsel bilgi ve becerilere sahip olmaları, bilinçli ve duyarlı bir doğa sevgisi geliştirmeleri, doğa ile ilgili sorunlara yenilikçi çözümler üretmeleri, biyoçeşitliğinin kıymetini fark etmeleri ve onu korumak için bilinçlenmeleri, edindikleri bilgi ve tecrübeleri aktif kazanımlara dönüştürerek bundan sonraki yaşamlarında bilime, doğaya ve araştırmaya olan ilgi ve motivasyonlarının artırılması hedeflenmektedir.

 

HEDEF KİTLE

Projemizin hedef kitlesi; bilimsel çalışmalara erişimde güçlük çeken, çoğunluğu kırsal ilçeler olmak üzere Balıkesir ilinde Eylül 2022 itibarıyla 10. ve 11. Sınıfta öğrenim görecek olan, öğrenmeye ve bilime istekli 13 kız, 12 erkek öğrenci olmak üzere toplam 25 öğrenciden oluşmaktadır.

 

KATILIMCI SEÇİM KRİTERLERİ

Hedef kitlenin seçiminde aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulacaktır:

 • Bilime ve bilimsel çalışmalara istekli ve meraklı olmaları,
 • Doğa sevgisine sahip olmaları,
 • Çevreye duyarlı olmaları,
 • İş birliği içinde çalışmaya istekli ve meraklı olmaları,
 • Fırsat eşitliğini sağlamak adına TÜBİTAK projelerine daha önce katılımcı olarak bulunmamaları,
 • Çalışkan olmaları/not ortalamalarının yüksek olması,
 • Proje bitiminde yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında okullarında sunum yapmaya, pano hazırlamaya ve projenin yaygınlaştırma faaliyetlerinde üzerlerine düşeni yapmaya gönüllü olmaları.

 

BAŞVURU TARİHLERİ

 • Başvurular 26 Temmuz – 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında proje web sayfası üzerinden dogayikesfetfarketkoru2.com üzerinden ilgili form doldurularak alınacaktır.
 • Sonuçlar asil ve yedek liste olarak 15 Ağustos 2022 tarihinde internet sayfamızdan ilan edilecektir.
 • Sonuçlar açıklandıktan en geç 7 gün içinde Nüfus cüzdanı, Tübitak tarafından hazırlanan Muvakatname, Veli izin belgesi ve istenen diğer evraklar veliler tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanıp proje e-mail adresine Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. taranıp gönderilecektir.
 • Projenin gerçekleştirileceği Erdek Günbatımı Otel’e ulaşım giderleri katılımcılara aittir.
 • Etkinlik tarihlerinde Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği, ara öğün ve konaklama ücreti Tübitak tarafından karşılanacak olup ekstralar öğrencilerin kendisi tarafından karşılanacaktır.

Related Articles

Öğrenci Bilgilendirmesi

Proje Ekibi